Miks mäkke?

Saapad lagunevad. Minu truud ja väsimatud kaaslased, kes on turninud üle kivide ja kändude, marssinud läbi lume ja lörtsi, vettinud mägijões ja kuivanud kividel kolmetuhande kanti, hakkavad väsimuse märke ilmutama. Minu sügav kummardus neile. Kvaliteeti ei teeskle ja see loperguseks astutud saapapaar on oma nime auga välja teeninud.

Oleme väsimatult matkanud. Mina ja mäemees. Me ei matka alternatiivide puudmisest tingituna. Sest olgem ausad, mida ühel mägisel maal muud teha on, kui mägedes käia?! Ma ei tea. Avalikke basseine külastada? Ei. Varbad merevees kasvanud tüdrukule on basseini ääres kuumas küpsemine hale asendusaine. Rääkimata minu vastumeelsusest märjaks saada. Linnades ekskursioonitada? Üks – kaks ja siis saab isu täis. Shveits (ja nüüd ma ütlen otse ja keerutamata) on igav maa, kui sulle mägedes ja looduses viibimine huvi ei paku.

Meie matkame, sest et …

Istusin täna varahommikuses külavaikuses – kaagutav kanakari oli mind sügavast unest nahhaalselt välja kiskunud – lonksasin kohvi ja küsisin endalt, miks. Miks me ikka uuesti ja uuesti mäkke pageme? Mis on see miski, mis meid mäemehega väsimatult matkasaapaid jalga ajama paneb ja üles kivide manu kihutab?

On see ilu, mis seal ees ootab? Jah ja ei. Kui me marssimise asemel tõstukiga mäkke sõidaksime, pilvepiiri terrassil kokteili rüüpaksime ja lumiseid mäetippe imetleksime, siis oleks see muidugi ilus ent kindlasti mitte samasugust naudingut pakkuv kui üles ronimine.

Aga ilu on muidugi imeline. Mis siis, et ühel hetkel saab isegi ilust isu täis. Just. Seda olen ma sel suvel paaril korral tundnud, et ei jaksa enam vaadata. Et kõike on liiga palju. Et ma ei oskagi enam vaadata. Teate ju lugu sajajalgsest, kes oskas suurepäraselt kõndida päevani, mil hakkas MÕTLEMA, kuidas ta kõnnib. Sel hetkel läks kõik sassi. Iluga on vist samamoodi. Sel hetkel, kui ma hakkasin mõtlema, et KUIDAS ma vaatan, et KUIDAS on üldse võimalik kogu seda piiritut ilu hallata, sel hetkel jooksis juhe kokku. Kas ma vaatan kogu pilti korraga või vaatan kõiki detaile korraga või vaatan detail detaili järel lineaarselt? Sest kõik need vaatamised on erinevad, uskuge mind! Mäemees ütles, et tema vaatab kõigepealt üldist plaani. Et lased nii öelda südame valla ja ilu tuleb su sisse. Ja sealt edasi liigub juba detailide juurde – sammal kividel, tuules õõtsuv tutise peaga lill, pilv, mis mäetippu kui kinni oleks jäänud, türkiissinine mäejärve vesi, lumest sündinud värske vesi, mis kohinal kivide vahelt teed alla orgu otsib.

Ilu saab vaadata ja ilu sees saab tuksuda. Ju me teeme mõlemat. Kord üks, siis teine, kord mõlemad koos.

Ent ikkagi miks siis. Miks me marsime mõnikord seitse-kaheksa tundi järjest, nii et tagasi parklasse naastes on jalad vorstid ja pea huugab?

Rahu.

Mäes kõndimine ja ronimine toovad siira ja tõelise rahu. (Nii nagu iga pikem kõndimine üldse. Või rattasõit? Või paadisõit?)

Kõndimise rütm kussutab mäsleva mere tüüneks. Nii nagu iga sammuga jääb org kaugemale ja tuleb tipp lähemale, samamoodi astud sammudes argised pusad enda küljest lahti ja liigud aina kõrgemale vaikuse poole.

Astudes me loksume mäemehega ühte rütmi. Kui mõnikord all parklas ronivad autost välja kaks turris ja olmemuredega kaasat, siis mäes me leiame endis taaskord üles selle, mis meid kunagi ammu kokku tõi. Mäes me liigume teineteisele nii lähedale, et  kõik võib hingelt ära rääkida ja keegi ei saa millestki valesti aru. Sest nood valesti arusaamise filtrid on alla argiilma jäänud.

Meie mäeretked on meie palverännakud.

Ja saapad viin kingsepa juurde. Äkki tema suudab nad päästa. Saagu neist saapaist viimseni tühjakstrambitud paar!

NCiB3szeTdG1OJ3PNCBdbw

eku+8wcrS9+OKw9UvbxyXg

8+2mFyIxQCejofMO9xZ9kA

dz4Rzp8aSm+Ssc8BEqpouA

JbWoyYXWQ6yDJRFG7uwE9A

GxX26vfIS6CzgJD7kIpwuw

9j%CylBmSPeWyWJ+o%S+Eg

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s