Ubuntu

Mõnikord see juhtub. Peale joogat ja meditatsiooni. Istun vaibal, suur rahu on mind enda sisse mässinud, kui korraga tekib tohutult võimas ja avar tunne, et me oleme tõepoolest kõik ühes suures ja piirideta kulgemises. Kõik koos. See on hetkel veel väga ajutine tunne. Kiiresti kaduv. Aga olles seda korra tundnud, tean, mida uuesti taga ajada.

Täna hommikul päikest täis köögis küla kirkukelli kuulates ja ülimahlast rabarberi-kohupiimakooki mugides (restept Sille blogist. Aitäh!), sattusi lugema Ubuntust. Kas te teate, mis on Ubuntu? Ubuntu on Aafrikast pärit elutarkus, et iga inimene on inimene läbi teiste inimeste.

 I am, because of you.

Keegi meist ei ole saar. Keegi ei kulge ihuüksinda. Me kõik oleme risti-rästi üksteisega põimunud. Kui poleks teid, poleks meid. Kui poleks sind, poleks mind.

Seda imelist, südames pesitsevat mõistmist, võib kanda ükstapuha mis eluvaldkona, ükstapuha, millistesse inimsuhetesse. Võiks mõelda pandeemiast ning väärtustest, mida see eriline olukord päevavalgele on tirinud. Kõik need inimesed, kes alati meie heaks tööd on rabanud, aga ilma, et me seda igapäevaselt märkaks.

Seda mõistmist võib vaadelda meie endi kasvamise valguses. Alates lapseeast kuni praeguse hetkeni.

Kui poleks olnud, kui poleks praegu kõiki neid inimesi, kes on olnud, siis poleks ka mind. Poleks sellist mind, kes on praegu.

Mitte midagi ei ole ma saavutanud ihuüksinda. Mitte ükski väärt mõte pole tärkanud mu peas tühjast kohast. Isegi see blogi siin … ha-haa, ilma nende lugejateta, kes siin jätkuvalt tahavad käia, poleks seda pesa siin. Aitäh teile!

Me kõik istume hiiglaste õlgadel. Meile näidatakse teed, meid aidatakse, meile antakse inspiratsiooni.

Kui ma hakkaksin kirjutama nimekirja inimestest, kes on mind vorminud selleks, kes ma olen, siis oleks mul tegevust … päevadeks? Nädalateks?

Täna öösel käisid mul unes isa ja vanaema. See pole ausalt öeldes üllatav. Aeg on selline. See ülestõusmispüha oli meie peres üheks suureks ja oluliseks koosolemiseks. Need legendaarsed pidusöömad, mis vanaema tillukeses korteris aastast aastasse aset leidsid! Ikka lookas laud, pajutibud, shokolaadist jänesed ja pasha. Tookord, kogu selle pillerkaare keskel, tundus mõeldamatu, et ühel hetkel seda koosolemist enam ei ole. Et neid inimesi enam pole. Et see kõik kaob maamunalt nagu jalajälg liivalt.

See uni, nende kahe kalli inimese külaskäik, raputas mind täna hommikul uuesti teravale teadmisele, et see, mis veel on ja need, kes on, väärivad kogu minu tähelepanu ja armastust. Sest miski ei kesta igavesti. Ja ilma nende inimesteta, poleks seda mina, kes on. Ja nii ma vaatan oma pere, oma lapsi, kes hetkel veel ühe katuse all on (mitte enam kauaks!), mõtlen oma sõprade, kolleegide, õpilaste, tuttvate peale ja loodan osata olla olemas, märgata ja tunda siirast tänu.

I am, because of you.

Tänasest hommikust …

fullsizeoutput_13a3

Saskia istus tunde ja valmistas meile tõeliselt vaimustava shokolaadijahi.

fullsizeoutput_13a2

fullsizeoutput_13a4

Goy1jflUT1ydf2szRdHkFA

E39NiyOxRbuMtyL15S8llA

4 thoughts on “Ubuntu

 1. Nüüd läks kommentaar vale postituse alla, aga pole hullu. Olen ikka tahtnud sult küsida, millist liiki joogat sa õpetad ja teed ? Ma harjutan kodus erinevate õpetajate juhendamisel sinutoru vahendusel. Lihtsalt tunnen huvi, ega sul pole seal klippe.

  Like

  1. Mina õppisin klassikalist Hatha joogat, mis on väga meditatiivne. Absoluutselt mitte power yoga ega Vinyasa. See stiil sobib siis, kui otsid liikumise kõrvale ka sellist ‘iseenda sisse minekut’.

   Like

 2. Mõtle kui äge, ühel päeval saad sa ise astuda oma vanaema rolli ja võtta tema poolt alustatud traditsioon üle ning olla ise selline vanaema oma laste ja lastelastele! 🙂

  Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s