Pandeemia päevik

Viis muna läks koogi sisse. Üks ja kaks ja kolm ja puus nõksus, sest Spotify’s mängis Bee Gees’i Stayin’ Alive ja see tundus korraga nii ülikohane laul. Lilli ei olnud, mitte ainsamatki. Esimest korda elus. Aga kes siis oma kallist kaasat kriisi ajal poodi nartsissi järele saadab?! Hoopis pudel shampanjat tuli külmast ja hästi kobeda pauguga lendas kork vastu lage, jook kihises klaasis ning ma ei suutnud suud pidada, ‘Pidu katku ajal.’

Täna on uus päev, karantiini teine. Hommikukohvi juues ja päikeselist hommikut imetledes, tundus kuidagi ebaloomulik, et maailmas möllab pandeemia. Siin oma kodus, külakiriku taga, on vaikne ja soe ja aeg liigub mingis erilises rahus. Vähemalt hetkel veel. Ei lapsed ega mina pole lõplikke direktiive saanud ning suure töörabamise eel käib pinnase ettevalmistamine. Sätime endile töönurki valmis, pühime laualt tolmu, kastame lilli ja asetame erivärvi vääriskive ilusasse energeetilisse ringi. Eestimaalt olen saanud juba esimesi appikarjuvaid sõnumeid teemal, et armsad õpetajad, võtke tuurid maha, sest ei lapsed ega nende vanemad ei suuda sellise koormusega toime tulla. Ja ma imestan – pole ju tarvis kramplikult teha sama koorma ja kiirusega nagu klassiruumis. Olukord on muutunud, on kriis ja sellele vastavalt võiks vabalt mingi teise rütmi võtta.

Kevad on hakanud ennastunustavalt peale pressima. Kakskümmend soojakraadi ja lilled sirutavad ka pakseimast kulukihist taeva poole. Igapäevased tuulutused mäes ja metsas on näo pruuniks päevitanud. Äkki iiga värske ja rõõsa, et niiviisi õpilaste ette ekraanile ilmuda?!

Liigutamine tundub nüüd karantiinis istudes elulise tähtsusega. Saskia nurus mult privaatsed joogatunnid välja, Anders tõstab jätkuvalt AC/DC saatel hantleid, meie teeme mäemehega iga päev tiiru mägedes ja Sten silitab villi kanna peal, mis uute matkasaabaste sisseõnnistamisel pisarate ja oietega ära sai teenitud. ‘Emme, mis villi sees on? Anders ütles, et seal on pandeemia pisikud.’

Üle mustmiljon aasta hakkasime televiisorit vaatama ja soetasime endale esimest korda elus Netflix’i. Vot sulle karantiini! Ei, valetan. Ei vaata televiisorit. Arvutit vaatame. Ma ei tea miks, aga meie telekas ei tee Netflix’iga koostööd. Kindlasti on mingi lihtne vastus, kõik teised siin maamuna peal raudselt oskaksid selle asja oma teleris tööle panna, aga meie, tehnikakauged inimesed, istume kambakesi minu tillukese Mac’i ümber ja lagistame naerda – Brooklyn Nine-Nine sai meie pere esimeseks Netflix seriaaliks.

Oot-oot, Mäemees vist lõpetas töötegemise. Nüüd matkasaapad jalga ja sääremarju pumpama.

Kuidas teil pandeemiaga?

5 thoughts on “Pandeemia päevik

 1. Ma tegin just aias, teetass näpus, tiiru. Kreegipuu sumiseb, löhnab ja on lookas öite all. Nartsissid on ere-erekollased. Vaatasin siit künka otsast alla linna suunas, autosid tundub küll vähem liikvel olema. Aga esimest umbrohtu roosipeenrast kitkudes ja salatitaimi pottidesse istutades tundub igasugune hull viirus kuidagi nagu muus maailmas olevat.
  Meil (Saksamaal) said lapsed esmaspäeva löunaks kodutööd interneti teid pidi kätte. Kogu nädalaks. Täitsa tehtavad ja toredad tööd. Kolmanda klassi lapsel paluti iga päev väike kokkuvöte teha päevaraamatusse. Ta on niikuinii selline, kes peab päevikut ja kirjutab huvitavamaid asju üles, nii et teeb seda nüüd kohe röömuga. Luges mulle eile ette ja nii vahva oli kuulata. Mötlesin veel, et seda on ehk aastatid hiljem eriti huvitav lugeda.
  Eelmine nädal vaaatsin/kuulasin uudiseid veel huviga. Nüüd ei taha enam üldse. Teeme hoopis natuke kevadkoristust ja könnime viinamägedel. Lapsed hullusid lausa, kui said juba esmaspäeval ilma jopede ja jakkideta liikuda.

  Liked by 1 person

  1. See pisike päeviku pidamine on mu meelest väga hea mõte. Ma andsin ka Stenile neli küsimust, millele iga õhtu vastused kirjutada. See hoiab meele ärksa, treenib (absoluutselt kohutavat!) prantsuse keele õigekirja ja hiljem on huvitav tagasi vaadata. Ma otsustasin seda pandeemia päevikut ka siukse kroonika ideega siin pidada. Vaatame, kui kaua jaksan. Aga aitähh vastuhõike eest. See on nii kosutav 🙂 Ja jaksu teile sinna Saksamaale!

   Liked by 1 person

 2. Eestis algas kiirete sündmuste aeg neljapäeval, 12.03 Hilisööl läksin magama teadmisega, et meil on eriolukord, mis iganes see siis tähendab. Esimestel päevadel oli sarnane tunne nagu kunagi 1980ndate lõpus kui oldi ärevil ja kogu aeg midagi toimus- selle vahega, et siis tulid muutused päevade või nädalatega aga praegu tundidega:) ja kolmandaks päevaks saabus info üleküllastus.

  Päeviku pidamine on hea mõte. On, millest kunagi lapselastele rääkida:)

  Proovin jälle leiba küpsetada. Vaatan, mis sest saab. Need kolm auku koduleivas- usk, lootus, armastus- uus teadmine ja sõnadel sügavam tähendus.

  Õnneks on kevad saabumas. Luiged on juba mõnda aega jõeluhal ja neid tuleb juurde.
  On tunne, et nn vanemate daamide elu kogemus ja praktilised igapäevaoskused saavad väärtuslikuks. Võib juhtuda, et sel kevadel otsitakse unarule jäänud peenramaad üles ja tuletatakse meelde, millised näevad välja vajalike taimede seemned…Kes teab. Eks elu näitab.

  Meie üleliia kiirustav elamise viis … kas me õpime praegusest ja oskame teha paremaid valikuid edasiseks?

  Mida head on juhtunud su elus täna, eile, üleeile? -sedagi võiks-peaks päevikusse märkima.

  Muide, Eesti Rahva Muuseum tegi ajakohase ülekutse- talletada lood https://www.erm.ee/et/news/kuidas-koroonaviiruse-epideemia-m%C3%B5jutab-sinu-elu

  Liked by 1 person

  1. Nii sarnassed mõtted siin! Meil on üks ununenud aialapike ja just eile tütrega rääkisin, et hakkame vist salatit ja porgandit kasvatama. Ja see aeglustumine, mis peale sunniti, aga mis äkki inimestele nagu sügavam meeldetuletus lõpuks kohale jõuab. Palju mõtlemisainet. Kurioosne on see, et kuigi oleme nüüd kodus ja miskit erilist nagu ei toimukski, siis uusi mõtteid tuleb uksest ja aknast. Tundub, et Pandeemia päevikust saab järjejutt 😉 Pai vastukaja eest!

   Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s