üks õppetund

Sajab akna taga laia valget märga lund …

Ja plaan lendabki korstnasse. Otsustasin nädala alguses, et täna, kodusel päeval, teen endale luksusliku kingituse ja lähen tühjadele, koheva lumega nõlvadele liuglema. Vaheajad on kõikjal läbi saanud, märts kohale kosserdanud ja suusakuurortid õndsalt inimtühjad. Aga võta lund, eksole. Ei lähe ma täna kuhugi, sest mägedes on tihe lumesadu ja selles meie autoke end üles ei tiri (lumekette pole me rehvidele siiani osta suutnud). Elu tegi jälle ära. Näitas, et plaani, mis sa plaanid, kulla inimkirbuke, aga lõpp-otsus jääb siiski tema kanda. Mul ei jää muud üle, kui kaasa triivida ning sujuvalt uusi kurve võtta. See eluvoolus triivimine on viimasel ajal keskseks teemaks olnud. Meeldib mõelda, et kui elu mingeid konarlikke teelõike saadab, siis tõenäoliselt selleks, et veel on, mida õppida. Ja vot see lahti laskmise, eluga kaasa triivimise teema on mul üks paras komistuskivi.

Triivimine võib kõlada passiivselt, isegi laisalt. Et kuhu sa niiviisi ikka jõuad, kui muudkui sulistad ja lased elulainetel end loksutada. Ent tegelilkult on see ikkagi sügav ja rahulik tarkus. Triivimine on olukorra tunnistamine ja siis vastavalt sellele käitumine. Vastand oleks siinkohal pidev etteplaneerimine, paaniline lootmine, et läheb just nii nagu me oma peas oleme valmis mõelnud ja siis kramplik tellingutest kinni hoidmine.

Eelmine nädal saigi mulle uueks nihkeks või kurviks või kuidas neist arenguetappidest uhketel koolitustel kõneldaksegi!? Need on need lõigud, kui elu heidab nurgelise kamaka otse nina ette ja siis vaata, kuidas välja vingerdad.

Iseenda kiituseks pean tõdema, et kui kõigepealt sileda ja särava fassaadi sisse mõrad sisse hakkasid jooksma, suutsin üllatavalt rahulikuks jääda. Vaatasin esilekerkivaid tundeid nii öelda kõrvalt ning kutsusin end pidevalt korrale, et emotsioonide pinnalt ei tohi tegutseda. Siis ei tule muud, kui üks rapsimine ja valed sõnad. Aga mida päev edasi, mida kauem too kleepuv ja vastik olukord kestis, seda keerulisem oli adekvaatseks jääda. Kallis sõbranna osutas mu väsimatule kalduvusele liiga kauaks ühte ja sama seika mäluma jääda. Ütles, et selline vahu üles kloppimine ei saa tuua selgust vaid aina uut ängi. Ja mäemees, no minu kallis mäemees tsiteeris kamina kõrvalt tugitoolist lõiku ühe USA eliitsõduri memuaaridest, mille mõte oli umbes selline, et ahastus tuleb siis, kui pidevalt ettepoole elada. Et keerulise olukorra teeb sageli talumatuks hirm sellest, mis VÕIB veel juhtuda. Tuleb tulla hetkesse, tuleb olla kohal siin ja praegu ja tegeleda parimal võimalikul moel olukorraga, mis on olemas.

Sõbrannale ja mäemehele sügav kummardus, aga endal oli ikka tiba närune tunne küll. Sest olgem ausad, MINDFULNESS … kallis mäemamma, MINDFULNESS peaks sul nüüdseks veres olema! Sest mida muud need targad soovitused olidki, kui meeldetuletus, et minevikus sobramine ja tuleviku kartmine on ühed hädised vennikesed ning meenutusis ja kujutelmis vaevlemise asemel tuleb rahulikult hetkeolukorraga tegelda, tuleb triivida.

Meenub kunagi loetud artikkel, et kõige hirmsam asi ongi hirm, sest tema võib piiritult suureks paisuda ning lisaks on tema ümber palju aega, mis lubab ängi tunda ning lõputult kõige jubedamate stsenaariumite ahelais siniseks tõmmelda.

Eelmist nädalat raputanud olukord lõpuks muidugi lahenes. Ütleme lausa nii, et lahenes paremuse poole. Ja boonuseks sai muidugi too rammus õppetund, et tegeleme olukorraga siin ja praegu ning ärgem tormakem mingisse virtuaalsesse võimalikku tulevikku. Et see valusalt kõrvetanud seik mulle meelde jääks otsustasin, et üks mu jooga käevõrudest, too helesinine paremal randmel, jäägu alaliseks mindfulness meeldetuletajaks.  Iga kord kui teda vaatan, kontrollin, mis hetkes olen ja tegutsen ja ega mõni juhuslik hirmukoll liiga külje alla pole hiilinud.

Teile ka meeldetuletavaid käevõrusid!

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s