Tänutundest

fullsizeoutput_1271

Hää sõber,

Kohe näha, et mul on puhkus käsil, kas pole?! Need sagedased kirjutamised on selgeim märk ajast, mida ma hingepiinadeta kirjutamisele pühendan. Rääkimata ruumist, kuhu mõtted mahuvad. Kooli ajal on pea vahetpidamata rakkeis otsides ideid, lahendusi, uusi vaatenurki. Mul tuleb kooli ajal ajukramp peale. Saad aru? On selline haigus üldse olemas? See paaniline ühele asjale pühendumine, mis tõukab kõik muud mõtted pikali. Vastik türann võib see töö olla.

Mäletad, kunagi sa heitsid nalja mu lubaduse üle mitte ealeski enam kirjutada. Ütlesid, et oota-oota, kuni vaheaeg tuleb, küll siis saab sulg hoo sisse. Punkt sulle. Taaskord.

Mina siin mõnulen, aga mäemehel on töö juures järjekordne tulekahju kustutada. Mis siis et nädalavahetus, tema peab kõledas büroos passima ja tüütuid protokolle prantsuse keelest saksa keelde tõlkima. Sest korraga oli ühel tegelasel kõrgemal positsioonil tunne, et tuleb kiirustada. Tuleb just selliseks tähtajaks tempel paberile saada. Mitte et see midagi tõeliselt muudaks. Mis vahet seal on, mis kuupäevaks klade riiulile saab?! Mis vahet sellel kõigel on, rumal inimeseloom? Aga leib tuleb lauale tuua ja mäemees on ükskord kange tüüp. Ega ma ausalt öeldes palju selliseid vastupidavaid tegelasi tunne. Mis tormides tema püsti on jäänud! Mis survete all sirgena püsinud! Olen ma talle seda piisavalt öelnud? Olen ma ikka osanud oma tänutunnet näidata? Või äkki olen kukkunud sellesse kurikuulsasse auku, kus näen ja tunnen ainult enda hambad-ristis pingutusi? Nagu ühe hea tuttava isa ütles, ‘teise pingutus ei tundu kunagi sama suur kui enda oma’.

Ma annan endale lubaduse rohkem märgata ja sagedamini oma tänutunnet väljendada. Anda oma kallile mäemehele teada, et ma näen, ma mõistan temapoolseid jõupingutusi. Sest lõppude lõpuks oleme me üks tiim ja kui me iseendid ei toeta, siis kes seda meie eest teeb?

Eile õhtul rääkis mäemees ühest kolleegist, ühest naisest, kes kohvipauside ajal pidevalt oma meest kritiseerib. Kuidas see naine kõik lastega seonduva üksi ära peab tegema. Kuidas kogu administratiivne pool nende peres just naise õlul olla. Hiljem lisandus loole info, et mees töötavat suure koormusega, samal ajal kui naine on neli päeva nädalas kodune. Eks seda lugu (nagu enamus teisi) saa väga erinevate nurkade alt analüüsida, aga mulle turgatas eile pähe just see tänutunde detail. Ühest küljest laste ja naise tänutunne mehe ees, kes perele leiva teenimise nimel rassib. Aga teisalt ka selle mehe tänutunne. Kas tal tuleb mõnikord meelde oma laste emale, oma kaasale öelda aitähh kõige selle eest, mida too nende kodu ja pere hoidmise nimel teeb? Ja kui ta südamest, siiralt seda teeks, kas siis see naine näeks asju teise nurga alt? Võib-olla siis ta enam ei toriseks, ei näeks ainult enda pingutusi, vaid oleks rahul, sest teda on tunnustatud, et tema osa on ka nähtud?

Ja siit jookseb sujuvalt sisse tänutunde teema üleüldse. Me oleme sinuga sellest varemgi rääkinud. Mäletad, kui ma sulle meie pere õhtusest tänutunde rituaalist jutustasin?! Aga täna ma mõtlen just seda tänutunnet, mida meid ümbritsevatele inimestele väljendada. Et me ei unustaks märgata kõike seda, mida ümbristevad meie heaks teevad. Ma ei tea, kuidas sina, aga omal nahal olen tundud, et kipun kergemini märkama puudujääke. Kõigepealt tahab silma karata ikka see miski, mida pole. Sest see häirib. Ent kõik see, mis on! Kõik need pisikesed ja suured zhestid, mida inimesed teevad, et meil kergem oleks. Ükski inimene pole saar! Või nagu on öelnud Abby Wambach, kuulus ameeriklannast jalgpallur ja olümpiavõitja,

I’ve never scored a goal in my life without getting a pass from someone else.

Niisiis, rohkem sedakarva märkamist. Ja tänutunde väljendamist. Sest mõnikord piisab tõepoolest ühest tunnustavast märkusest, et jaksaks edasi rapsida. Et tekiks tunne, et minu osa on väärtuslik ja nähtav ja mõttega.

Pai Sulle!

One thought on “Tänutundest

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s