Lahti lasta

Ei ole minust hommikust põõnajat. Rahutus hiilib hinge enne kui päike jõuab mäeharja tagant paistma hakata. Esimese linnulauluga tõusen mina. Siis, kui kogu ülejäänud pere rändab alles sügaval unemaal. Siis kui majas hõljub tuduvaikus. Siis, kui köök on tühi ja tasa ja minu mõtiskluste mängumaaks.

Tegin kohvi. Nagu ikka. Kallasin kiisude kausid krõõbuskeid täis. Nuusutasin korraks terrassil uue päeva lõhna. Ning istusin siis rätsepistes köögilaua taha ees kuhi ajakirju, päevik ja aurav kohvikruus.

Ajakirjad tulid healt kolleegilt, kes eelmisel puhkusenädalal kodu korrastas ning pahna välja viskas. Ajakirjapahna sain mina endale; hunniku jooga ja psühholoogiajakirju. Olen neid ajakirju juba mitu päeva lehitsenud ja siit-sealt mekkinud kuid alles täna hommikul avastasin, et kogu aeg jookseb üks ja seesama mõte sisse. Mistahes artikkel, mistahes soovituste kolumn, ikka on sama iva kohal – lase lahti!

Prantsuse keeles lâcher prise, inglise keeles let go või go with the flow.

Täna hommikul, päeval, mil minu isiklik aastakalender keerab uue ja puhta lehe ette, tundub see sõnum sügavam kui muidu. Tundub lausa, et on teine mulle adresseeritud, saadetud kingituseks ja rännaku jätkamise teenäitajaks.

Kerge on unustada end kramplikult kinni hoidma. Hoida kinni uskumustest, inimestest,  harjumustest. Aga ka ootustest, lootustest, sihtidest. Hoida kinni ettekujutusest, kuidas peaks olema. Kinnihoidmine annaks justkui turvatunnet, joonistaks piire, mis kaoses korda loovad, haldaks mingil väetil määral elu mässavat kulgu. Või nii me loodame. Kuigi tegelikult kiilub kõik aina enam kinnisemaks, kisub tillemaks, muutub mugavaks ja igavaks.

Lonksan kohvi ja jään hoovis keerlevat kollast tuuleratast vaatama. See sama lind, kes mind eile üles lõõritas, või no vähemalt tema vend, on taas oksal kevadest joobumas.

Mis tähendab lahti laskmine? Ei miskit hirmsat ju! Lihtsalt rohkem avatust, ootamatust, uudishimu ning tahet ja valmisolekut elul tulla ja olla lasta. Selle asemel, et edasi kombata oodatud otsingutulemused klades kaenla alla, astuda igale uuele päevale vastu põnevuse ja valmisolekuga. Tere hommikust, elu!

Lahti laskmine tähendab vabastavat leppimist, et elu on võit ja kaotus samaaegselt. Et siis, kui üks uks sulgub, avaneb kuskil teine.

Lahti laskmine on mõistmine, et kõik ongi pidevas muutumises. Millestki ei saa tegelikult kinni hoida. Kõik voolab ja moondub ja kannab paati aina uute kurvide taha.

Lahti laskmine on vabanemine oma rangetest uskumustest. See on taipamine, et tõde on miljoni tahuga kristall, mis väärib uudishimulikku lähenemist.

Lahti laskmine on vabanemine köitest, millega me endid ise aheldame. See on julgus astuda jägmisse hommikusse valmisolekuga näha, kuulda ja mekkida taaskord midagi hoopis uut.

Kinnikiilutud ustega ruumi ei saa siseneda põnev teekäija. Paksult ootusi täis topitud toas pole ruumi uue tarvis.

Lahti lasta, et tulla saaks miski, mida oodatagi ei oska.

Kohvikannust kukub viimane tilk kruusi ja päike on kaljunuki tagant päeva pressinud. Esimesed paljad jalad tatsuvad koridoripõrandat pidi kööki. Unesoojad käed teevad kalli ja sositavad kõrva, ‘Palju õnne sünnipäevaks, emme!’

IMG_6580

4 thoughts on “Lahti lasta

  1. Aitäh! Väga hea ja vajalik meeldetuletus. See lahtilaskmise vajadus ja muutuse aktsepteerimine kipub tõesti sageli ununema. Mulle meeldis see sõnatus eriti: “Kinnikiilutud ustega ruumi ei saa siseneda põnev teekäija. Paksult ootusi täis topitud toas pole ruumi uue tarvis.” Just nii ongi! Aitäh!

    Liked by 1 person

  2. Palju-palju-palju õnne! Mu Šveitsis elaval sõbrannal oli eile sünnipäev…sattusin poes Šveitsi juustude peale ning tee viis Šveitsi mägedele lähemale 🙂 Vahel asjad lihtsalt juhtuvad, tuleb oodata ja lihtsalt olla, klammerdumata aga siiski kohal. Aitäh Sulle!

    Liked by 1 person

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s