Enne uut …

Ei pääse ma mööda aastalõpu postitusest. Ei tahakski. See on põnev aeg. Üks uks hakkab sulguma ja teine lubab hetkel …no kõike lubab. Sest kellele meist on keelatud unistada, planeerida, uskuda ja loota, et eemalt terendava kurvi taga hakkab päike veel eredamalt särama ja astumine läheb lennukamaks.

Ma ei anna endale ainsamatki uusaasta lubadust. Seekord ma vaatan. Vaatan tagasi, et pista taskusse peatselt lahkuval aastal üles nopitud õppetunnid. Vaatan enda sisse, et meelde tuletada tundeid, mida ma uuesti ja uuesti tunda tahaksin.

Kõik õppetunnid on kannatuse väetisel valmis saanud. Ikka on nii, et kukud põlved marraskile, näo kriimuliseks ja hinge haigeks, aga siis tuleb tõusta ja edasi astuda. Rühkida ja ronida, et jõuda punkti, kust avaneb hoopis uus vaade ja tuleb uus hingamine. Seda ei saa jonnakalt edasi rassimata.

Ja vead. Oh, teid armsaid vigasid küll. Ma astusin ikka mitu head korda korralikult ämbrisse. Aga õnneks meenub piinlikul hetkel alati, et vead on selleks et õppida ja aru saada. Uskusid, et nii on hea, aga ei! Vale suund, vale otsus. Tõmbame selle nimekirjast maha ja liigume edasi.

Ma olen sel aastal teinud mitmeid selliseid käike, mida hiljem … tahaks kirjutada kahetsesin, aga see on paha sõna. Kahetsus on kangesti pärssiv ja kuidagi ennast süüdistav tunne. Kahetsus unustab tõsiasja, et hetkel, mil mingi otsus tehti, mingi samm astuti, oli see võib olla tollel hetkel parim variant üldse. Siis ei olnud veel seda teadmist ja mõistmist, mis nüüd kahetsejana varnast võtta. Nii et jah, kahetseda ma enam ei taha mitte kui midagi.

Proovin uuesti. Olen sel aastal teinud mitmeid selliseid käike, mis on ummikusse või valele otsale juhatanud. Olen arvanud asju, mida ajakulg aina teravamaks ei lihvi vaid otse vastupidi, üha õhemaks ja ainetumaks kulutab, kuni jõuab kätte hetk, mil ma seda arvamist kaugeltki enam enda omaks pidada ei saa. Mis see on? On see suutmatus iseendale kindlaks jääda või paindlikus kasvada ja edasi areneda? Ma usun pigem viimast.

Aga kui nüüd veidi konkreetsemaks minna, siis jäägu sellised mõtte- ja mälestustekillud:

 

  1. Kuulamise kunst. Kuulata kogu kehaga. Kuulata vastust vormimata, emotsioonide pinnal kihelemata, kohut mõistmata. Kuulata iga rakuga selleks, et teisest inimesest aru saada.
  2. Mälu on kaval. Olen küll ja küll vaimustunud ning uskunud siiralt, et sellist tunnet, sellist seika küll unustada ei saa. Aga siis läheb mööda nädal, läheb kuu ja ma ei mäleta enam ei raamatu pealkirja, ei loo esitajat, ei paiga nime ega toda eksootilist rooga. Ehk siis, kirja panna!
  3. Ootused. Ha-haaaa, mu nägu on naerul. Ootused elule ja teistele inimestele. Parim retsept pettumusteks. Mitte ootama ei pea vaid elule vastu minema. Võtma seda, mis on, sellisena nagu on ja ikka omal käel ja tasapisi edasi meisterdama. Oh meid oma elu õnneseppasid!

Mind on sel aastal inspireerinud:

Väga paljud blogid ja blogijad.

Väga paljud inimesed. Kes oma imelise tarkuse, kes vaimustava ELUtarkuse, kes rõõmsameelsuse, kes hoolivusega.

Väga paljud raamatud. Olgu siin neist mõned.

James Baldwin & Margaret Mead ‘A Rap on Race’

Salman Rushdie ‘The Golden House’

Nora Ikstena ‘Emapiim’

Eva Koff ‘Sinine mägi’

Beth Kempton ‘Wabi Sabi’

Dalai Lama, Desmond Tutu, Douglas Carlton Abrams ‘The Book of Joy’

Need kaks saadet:

Plekktrumm

The Rubin Report

Las tulla uus, 2019, just NII LENNUKAS JA NII SäRAVA TAEVALAOTUSEGA!

IMG_6100

Mäemamma karukallistused Teile ja tulge teed jooma ja juttu puhuma!

4 thoughts on “Enne uut …

  1. Nii kenasti kõik kokku võetud. Vahel on lihtsalt raske kõigi nende tarkade nõuannete ja mõtete järgi elada. Isegi, kui nii väga tahad. Aga eks elu läheb ikka edasi komistades, maha kukkudes, üles tõustes, uuesti proovides… Ei tasu jah, kunagi kahetsedes tagasi vaadata. Mis ei tähenda, et tagasi ei tohi vaadata. Aga seda lihtsalt korraks, mitte uuesti läbi põdedes seda, mis oli. Ma tean, et see pole kerge, kuigi läheb kergemaks 😉
    Kaunist aastavahetust ja parimad soovid sulle ja su perele siit kaugelt maalt!

    Liked by 1 person

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s