Ma ei taha enam neid telefone!

Tegelikult sai kõik alguse distsipliinist.

Kui ma mitmes tunnis järgemööda märkasin õpilasi õndsal ilmel oma süli uurimas,  selle asemel et ükskord ometigi KUULATA, mida järgmised kümme minutit neilt oodatakse, olin ma otsuse langetanud.

Uuel nädalal tundi saabudes, palusin neil kõigepealt kasti juurde minna, oma telefon sinna poetada ja siis istet võtta. Minu imestuseks,

  1. ei osutanud mitte ainumaski õpilane vastupanu.
  2. pooled neist unustasid tunni lõpus telefoni kasti, nii et ma olin sunnitud neile koridoris järele jooksma.

Nüüdseks on kasti poetamisest saanud rutiin ja minu sõnum õpilastele, ‘saate poolteist tundi rahulikult olla ja hingata.’

Sest just seda ma tahaksin neile rohkem pakkuda. Seda vabadust ja unistamise ruumi, mille annab ekraanita olemine. Otse loomulikult on osadel õpilastel aeg-ajalt igav (mõnel kindlasti kogu aeg), aga ma pigem näen neid õpikukaanel naeratavale mehele vuntse joonistamas, kui väsimatult telefoni näppimas, sest too esimene on iga kell loomingulisem tegevus.

Ma ise väsisin telefonist nii ära, et olen hakanud teist köögisahtlisse ja kotipõhja unustama. Märk missugune! Kui me nädal tagasi mäemehega Bohemian Rhapsody’t vaatamas käsime (mis meile mõlemale NII MEELETULT meeldis, et nüüd kodus väsimatult Queen’i kuulame), tabas mind hilises öös koju sõites mõte,

‘Tead, mis mulle meeldis? Seal filmis polnud mobiile. Panid tähele? Olid analoogid. Ja kõik.’

Ma päris hästi ei oskagi öelda, miks see seik mind nii tugevasti puudutas, aga ju kajab siit vastu miski, mis mu enda sees hetkel toimub.

Sellele südamest tulnud õhkele järgnes muidugi pikem dialoog teemal, appi, ma mäletan, kui meie koju telefoni saime ja vot kui polnud kodus, siis polnud ja tuli uuesti helistada ja inimesed olid ja elasid ja meil polnud õrna aimugi, et mida ja kus ja see oli täiesti okei.

Eks neid mobiilidest ajendatud uurimusi ja artikleid on nüüdseks tuhandeid ning vaevalt, et ma midagi uut või värsket siin korraga esile suudan tuua, aga ma tean, mdia ma tunnen, kui on või kui ei ole telefone.

Kui üks siinse perekonna liikmeist meile külla tuleb ja terve õhtu telefoni näpib (mida ta oste loomulikult hetkekski silme alt ei lase), siis ma loobun temaga suhtlemisest ja tegelen muude asjadega. Sest, mäletate … kuulamise kunst 😉

Kui me mäemehega mäkke rühime ja ma ilust ahhetan ning seda otsemaid jagada tahan, ent ei saa, sest telefon jäi köögisahtlisse, siis tegelikult see ei ärrita mind. Vastupidi, mu peale ja sisse langeb rahu. Ja vaikus. Ja imeline vabadus lihtsalt olla.

Just see, mida ma soovin oma õpilastel mekkida.

Järelmärkus.

Teoorias olin ma otsustanud see nädal mitte blogida, aga siis lugesin oma lemmikblogija verivärsket artiklit ja meelerahu huvides klõbistasin end tühjaks.

Saatke mulle kirju (ma vastan kindlasti)!

2 thoughts on “Ma ei taha enam neid telefone!

  1. Ma olen jällegi pisut rohkem telefoniorjusesse sattunud, google translate ja duolingo on seal 🙂 Aga nii hea on mõni päev mitte arvutit välja võtta, nii hea on telefon jätta trenni minnes koju (käisin siiamaani rattaga ja ei olnud kusagile kõike seda staffi kaasa mahutada, sest kotti ei viitsinud vedada aga nüüd peab vaatama, sest keelekursus ja trenn jäävad samale päevale aga jooksmas käies ei võta telefoni kaasa, järve äärde jalutades mõnikord võtan – tahan kodustele pilte saata). Ja ma imestan neid, kel telefon pidevalt pildistamisvalmis, nii et kõigist toitudest jne tekib FB pilte. Ahjaa, FB kolisin telefonis tagumisele lehele, kord päevas on täiesti piisav vaadata, või noh, mõni päev jääb õnneks vahele kah.

    Liked by 1 person

  2. Nii ägedad mõtted, olen kahe käega kõigega nõus (kuigi ka vahel ise telefoniorjuses, aga sinu blogi andis nüüd jälle jõudu end käsile võtta selles osas). Minu meelest on veel “tore”, kuidas inimesed maksavad kolmekohalisi summasid oma lemmikartisti kontserdipiletite eest ja siis kohale minnes jälgivad kogu sündmust läbi oma telefoniekraani……milline elamus!!!

    Liked by 1 person

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s