Kus sa nii kaua olid, ilus saar?

Dush on õues, lillede, palmipuu ja lopsakate lehtede manu. Natuke eemal, seal, kus päike juba varahommikul halastamatult kütab, seisab kühmus sidrunipuu. Sten on kikivarvul, et seda kõige kollasemat vilja haarata, nägu päikeses, käsi taevas, natuke veel ja veel ja peaaegu saab … ja mul läheb seep silma ja tirtsud laulavad ja naabrid vaidlevad ja soojus mässib mu enda sisse veest hoolimata. Me oleme kohal. Peale seitseteist tundi teelolekut, peale ummikuid ja stressirohkeid kiirteid ja hilinenud praami ja pimesi mägedes sõitmist Elba saarel. Me oleme lõpuks ometi kohal.

Ma ei teadnud sust midagi, armas saar. Keegi mulle ei rääkinud, keegi ei muljetanud, kuskil pilte polnud. Aga sa oled imeline. Sa oled lopsakas ja kuiv samaaegselt. Sa oled soolane merevesi ja lõputu värvide trall. Sa oled oliivipuud, aprikoosid ja hiiglaslikud kaktused, mis augustis väidetavalt punaseks lillemereks muutuvad. Sa oled jõuliselt taevasse hargnevad Vahemere männid, mis mus iga raku värisema panevad. Sa oled roheliste ruloodega sidruni ja aprikoosivärvi majad, mis kükitavad kaljunukil justkui sukledumiseks hoogu võttes. Sa oled käänulised mägiteed, mis kukuvad kaljusid pidi merre ja tõusevad nõlvu paitades sinisesse taevasse. Sa oled väsimatult jutustavad itaalia pered vanaemade, vanaisade, emade, isade ja lastelastega. Sa oled gelatoja pizza ja liiga soojalt serveeritud punane vein. Sa oled hommikul gaasipliidil mulksuv itaalia kohv, mis meid pikast ja magusast unest uude päeva toob!

Epiloog:

Istun meie tillukese majakese terrassil. Laud, mis alles oli lookas Toskaana sinkide, juustude ja tomatite all, on tühjaks kantud. Jäänud tilgake siinset veini. Kui ma pilgu ekraanilt tõstan, paistab roosa taevas ja meri. Must paremal on roosade õitega põõsas, vasakul köögiaken, kust paistab mäemees, kes viimast kohvi keedab. Soundtrackiks on Nek …

A domani, cari amici!

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s