Hari oma põldu!

IMG_4165

Eelmisel kolmapäeval teatas Saskia, et tahab minna meie kõrvalkülla ja abistada põgenike lapsi koolitöödes. Nädal enne seda mangus, et maksaksin tema nimel ühe heategevusliku ühingu liikmemaksu, et ta saaks aasta pärast Kambodzhasse sõita ja seal kohalikele noortele prantsuse keelt õpetada. Umbes samal ajal tassis ta vanaema juurest koju õmblusmasina, sest tema sügav veendumus oli, et tahab nüüdsest ise riideid valmistada. Kõige krooniks palus ta endale sama itaalia keele õpik osta, mis emmelgi, sest plika soovib ka seda romaani keelt kõnelema õppida.

Ühesõnaga ema suust kukkunud.

Vaatan teda kõrvalt ja muigan heatahtlikult. Oota nüüd! Pea hinge!

Ma tunnen seda leeki, mis ta sees sellise särinaga lõõmab. Ma tean, kuidas uued tuuled võivad ettekuulutamata ja otsekohe vuhisema hakata. Ma olen elanud selle kipituse ja kärsituse sees nii kaua kui mäletan. Ja ainus asi, mis siin abiks tuleb, on vanus ja tasakesi ligihiiliv rahu.

Selle aasta esimestel päevadel sadas postkasti ühe mu lemmikblogija uus mõtisklus. David kirjutab sügavuti minemisest, sellest, kuidas aina uute raamatute, mängude, hobide ja tegevuste kokkuahmimise asemel tasuks teha aastane paus ja pühendada oma tähelepanu sellele, mis juba on. Lugeda lõpuni või veelkord raamatuid, mis kodus kaldus torne moodustavad, kuulata uuesti ning tähelepanelikumalt muusikuid, kes meile juba hingelähedaseks saanud, lihvida vana hobi aina meisterlikumaks. Tänapäeva maailm on ohtlikult kokkukiskuv ring peibutisi meie ümber. Alati on midagi veel uuemat, veel paremat, veel võimsamat, mille omamine lubab meid muuta õnnelikumaks, edukamaks, säravamaks. Mis siis, et tegelikult jääb selline kugistamine pinnavirvenduseks, õhkõrnaks riivamiseks, korraks kaifitud laksuks.

Davidi kirjatükk jäi mind kummitama. Kössitas teine pea kuskil nurgas ja võttis aina enam ruumi. See ruum oli tema jaoks muidugi juba varem olemas. See ruum oli sinna vanusega tekkinud. Ja nüüd oli vaja, et õige mõte sinna õigel hetkel satuks. Korraga ei tahtnud ma midagi muud (iroonia, iroonia, siit tuleb minu uus vaimustus!), kui lõpetada see pidev siplemine, jätta too pimesi rapsimine ning selle asemel, et kokku tassida üha uusi hunnikuid, aina otsida seda õiget asja, anda endale aru, et see õige on juba olemas ja tahab lihtsalt harimist.

Esimesel jaanuaril vaatasin nagu väga paljud teisedki eestlased Vahur Kersna autorisaadet Urmas Otist ja minu sisse jäi kõlama Oti mõte sellest, kuidas tõelised saavutused sünnivad umbes neljakümnendaks aastaks ja edasi elatakse juba selle pealt, selle järellainetuses. Esiti see mõte ehmatas mind. Ja torkas valusasti. Mida ma olen siis saavutanud? Mille järellainetuses peaksin siin loksuma? Aga tasapisi ja koos Davidi kirjatüki seedimisega tuli uus ja kergendav arusaamine. Ma olen paljugi saavutanud ja palju toredaid tegemisi enda ellu toonud. Lihtsalt minu pidev nälg uue laksu järele on selle, mis juba on, varju jätnud. Mitte et ma ei tegeleks endale oluliste asjadega, aga ma ei pühendu neile piisavalt. Ma näksin ja riivan ja teen siit-sealt. Ja olen alati valmis uuesti ja tuliselt vaimustuma. Ärge valesti aru saage, ma ei lähe sõtta vaimustumise vastu. Vaimustumine on elu rammusaim energia, vaimustumine on mootor, mis jaksab vedada lausa absurdseid koormaid. Aga ainult ühest vaimustumisest teise elades ei olegi võimalust sügavamale, sinna kalliskivile lähemale uuristada.

Vaatasin just instagrammis pilte. Andsin paar meeldimist ja heitsin pilgu oma kontole. Ja palun väga, seal nad on, kirjas otse alguses, asjad, mis mu südame kiiremini põksuma panevad. Milleks veel ja uuesti ja uut kraami kokku tarida, kui põld, mida harida, on nii põnev ja lai?!

2 thoughts on “Hari oma põldu!

  1. Just see on ka minu moto nüüd, kasutada olemasolevat, lugeda kogutuid raamatuid, arendada olevaid oskusu olemasolevate vahenditega, Ainus mure, kuidas seda ka lastesse süvendada? Kes teab?

    Liked by 1 person

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s