LASE OLLA

Elule ei saa kätt ette panna.

Ma olen proovinud. Minus on kontrollijat ja organiseerijat ja tee sillutajat ja konfliktimuhkude tasaseks tampijat, aga punnita, mis sa punnitad, lõpuks jääb elu jõud peale. Elu murrab nagu tulvavesi tammi pilbasteks ja sööstab sust üle.

Praegu me sipleme koos mäemehega selles tormlevas vees ja üritame kaldal ja põhjal vahet teha, sotti saada, kus on taevas ja kus on maa. Ent ma hakkan juba vaikselt aru saama, et siplemisest pole vähematki abi. Kõige õigem oleks vooluga kaasa minna, lasta tal ennast sinna kanda, kuhu elu otsustab ja jäägitult anduda usaldusele. Sest elule ei saa kätt ette panna. Ta voolab nii ehk naa, parem siis juba kaasa liuelda.

 

See suvi on kummaliselt alanud. Rõhuv. Nukker. Tühi. Ja siis kohe natuke lootusrikas, natuke hellitav, natuke hingamisruumi andev. Aga pärast kohe rõhuv takka. Ma korrutan endale kogu aeg, et lase olla, lase elu endast läbi, et praegu lihtsalt on nii. Õpi sellest. Kasva.

Ja siis ma põgenen raamatutesse. Olen viimasel kahel nädalal ajas tagasi rännanud. Kõigepealt koos härra Sandor Marai’ga, Ungari kirjanikuga, kes mind oma raamatus ‘ühe Kodanlase Pihtimused’ näiteks 20ndate aastate Pariisi viis. Ja korraga olin ma nagu puuga pähe saanud. Pariis! Kohvikud! Kirjanikud! Ooo, Champs-Elysées …. Ma ei ole mitte kunagi Pariisist unistanud. Ma ei ole sinna eales kibelenud. Mind ei ole lood romantilisest linnast piisavalt veenud. Kuni tuli too kuulus ungarlane, haaras mul käisest ja tiris kaasa ning nüüd ma tean, et varsti me lähme. Sest ma olen meie pere katalüsaator. Me lähme alati nii. Siis kui ma olen taaskord heleda leegiga põlema süttinud.

Peale ungarlast tuli inglane, härra Orwell. Tema näitas mulle mustust ja metsikut vaesust. Näitas oma raamatus ‘Down and Out in Paris and London’, kuidas 30ndatel aastatel luuüdini vaesunud inimhinged Pariisis ja Inglismaal elu enda sees hoidsid. George Orwell oli Birmast naasnud, klasside vahelisest ebavõrdsusest tülgastumiseni nördinud ning oma solidaarsuse märgiks tuksus ta koos tolleaegse ‘keldrikorruse rahvaga’ nii Prantsusmaa pealinna restoranides orjates kui Inglismaal kodututega ühest vaestemajast teise kõmpides. Ent vaatamata prussakatele, solgile, haisule ja lootusetule vaesusele ei haara teda kordagi kibestumus. Tema on uudishimulik elu jälgija igas hetkes. Sest kuidas muidu oleks võimalik, et isegi sellise raamatu lugemine kütab reisikirge ja kasvatab igatsust osta liiter punast veini, pehme sai ning korralik konts juustu ja need ühes mõnusalt sumisevas seltskonnas sisse manustada.

Orwell jättis ukse lahti ja sisse astus vana hea Hemingway. Nii kaua! Kuidas ma temast nii kaua eemal sain olla!? Ma ju siiralt nautisin tema teoseid. Kunagi ammu, seal teises ajas ja ruumis, siis kui ma olin veel … oehhh, mis sest enam!

Aga nüüd me saime taas kokku. ‘Moveable Feast’ on Hemingway surma järel tema viimase naise poolt kokku pandud ja toimetatud jutukeste kogumik, mis räägib … just, Pariisist! Ja kirjanikest ja kohvikutest ja Shakespeare ja Co. raamatupesast ja pikkadest jalutuskäikudest ja ühe noore mehe otsinguist ja katsetest saada kirjanikuks. Ma otsustasin selle raamatu prantuse keeles läbi lugeda. Lihtsalt sellepärast, et ma hetkel olen prantsuse asjadega kuidagi sina peal.

Ma jätan siia lõppu ühe lõigu, mis mind nii väga kõnetas.

Découvrir tout ce monde nouveau d’écrivains, et avoir du temps pour lire, dans une ville comme Paris où l’on pouvait bien vivre et bien travailler, même si l’on était pauvre, c’était comme si l’on vous avait fait don d’un trésor.

Ja Zaz. Täna laulab Zaz

2 thoughts on “LASE OLLA

  1. Loodetavasti oled ka Hemingway “Pidu sinus eneses” lugenud – puhas Pariis, väga kirglik ja ilus raamat. Eesti keeles välja antud vähemalt kolmel korral.

    Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s